Bekir Böke

Bekir Böke, 1929 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin’e bağlı Kabaağaç köyünün Akçırı mezrasında doğan Bekir Böke hem serbest, hem de grekoromen stilde güreşen bir sporcudur. 1949 yılında Ankara Jandarma Komutanlığı’nda vatani görevini yaparken Türk sporunun büyük ve ünlü güreşçilerinden Yaşar Doğu’nun minderle tanıştırdığı millî güreşçi Bekir Böke, 33 yıllık güreş hayatında sayısız şampiyonluklara ve rekorlara imza attı. Güreşte Maraş Çangalı olarak bilinen hareketin de mucidi olan Bekir Böke, ilk defa minder güreşi yapmasına rağmen, zamanın güçlü güreşçileriyle müsabaka yaparak Türk Millî Takımlarında yer aldı ve uzun yıllar Millî Takımlarımızın değişmez elemanı durumuna geldi. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yapılan müsabakalarda ülkemizi temsil etti.

Her güreşimde beni bağrına basan Maraşlı ağabey ve kardeşlerimi düşünerek güreş yaptım.” diyen Bekir Böke, 7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu, 3 kez arka arkaya Akdeniz Oyunları Şampiyonu oldu. 1968-1982 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğünde antrenörlük yaptı. Bu arada Sümerbank’ta çalışarak emekli oldu. Güreşi bıraktıktan sonra Millî Takımlarımızda antrenör ve yönetici olarak uzun yıllar hizmet etti. Efsane güreşçi Bekir Böke, 7 kez üst üste Türkiye Şampiyonu olmasının yanı sıra 51 yıldır da kırılamayan 3 kez üst üste Akdeniz Olimpiyatları Şampiyonu olma rekorunu elinde bulundurdu. Bekir Böke, 1951’de Mısır’da 73 kilogramda, 1957’de Barcelona’da 79 kilogramda ve 1959’da Beyrut’ta yapılan Akdeniz Oyunları’nda 87 kilogramda şampiyonlukla döndü. Millî güreşçi, 1964 yılında jübilesini yaparak güreşi bıraktı. 4 çocuk babası 9 torun sahibi Bekir Böke, 2010 yılında vefat etti.

Kaynakça

Enver Döşyılmaz

ksu.edu.tr

Yorumlar

Bu yazı şu anda Bir yanıt

  • Bekir Bökeyi çok iyi tanırım mekanı cennet olsun. Avrupa şampiyonluk elemelerinde bir YİĞİTLE güreşiyor ve bu yigidi o güne kadar yenen kimse olmamış bogalarla güreşir ve bogayı kaldırdığı gibi yere vururmuş o yigit. Bekir Böke ile güreş tuttugunda tam tuş edecekken göz göze gelmişler o hüzünlü gözleri görünce kendini bırakıp Bekir bökeye fırsat vermiş ve Avrupa ın yolunu açmış ona!
    Neden yenildin dediğinde Avrupaya onun gitmesi gerekti!
    O yiğit adamın cenazesinde ağlayarak okşaya okşaya ayaklarını yıkamış Bekir Böke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kenar Çubuğu