Mehmet Hanefi Öksüz (d. 1953) İş Adamı

Kahramanmaraş’ta Nezihe ve Hüsnü Öksüz’ün 5 çocuğundan ilki olarak dünyaya geldi. 1953 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Öksüz, ilköğrenimini Kahramanmaraş’ta, liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde tamamladı. İTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Öksüz, yurt dışında tekstil ve ziraat konusunda eğitim görmüş ve babasının çiftçi olması nedeniyle iş hayatına ziraatçılıkla başlamıştır.

Ziraat ve tarımla uğraşan Öksüz ailesi ile çırçır ve lastikçilikle uğraşan Gümüşer ailesinin yolları 1980’li yıllarda kesişmiş ve bugünkü KİPAŞ tesislerinin temelleri atılmıştır.

1984 yılında KİPAŞ A.Ş.nin faaliyete geçmesi ile Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Öksüz, hâlen bu görevini sürdürmektedir. 1998 yılında Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (KASİAD) kurulmasına öncülük etmiş ve Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. KASİAD’da uzun yıllar bu görevi sürdüren Öksüz, hâlihazırda derneğin Danışma Kurulu Başkanı’dır. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 64. Genel Kurulu sonucunda Yüksek Koordinasyon Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

1984 yılında faaliyete geçen, Öksüz’ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu KİPAŞ Holding, günümüzde 10 bine yakın istihdamı, 1 milyar doları geçen cirosuyla birlikte 6 ana sektörde; tekstil, çimento, enerji, kâğıt, eğitim ve lojistik alanlarında faaliyet göstermektedir. Bunlara nişasta fabrikası ile gıda eklenmek üzeredir. Şirket, ulusal ve uluslararası değerlendirmelerde üretimde ve ihracatta ilk 500 ve ilk 1000 firma arasında yer alarak Kahramanmaraş’ın gurur simgesi olmuştur. Aynı zamanda Anadolu’nun en büyük grupları arasında da yer alan KİPAŞ, Kahramanmaraş’ın dışında da iştirak ve yatırımlarda bulunmaktadır. Aydın Söke Kâğıt Fabrikası en güzel örneklerdendir. Öte yandan Holding, bünyesinde tekstil mühendisliği, endüstri mühendisliği, kimya mühendisliği, elektronik mühendisliği, makine mühendisliği ve çevre mühendisliği gibi farklı disiplinlerde uzmanlar ve araştırmacılar bulunduran Kipaş Ar-Ge Merkezini 2015’te devreye alarak Kahramanmaraş’ın bu alanda öncüsü olmuştur.

Evli ve beş çocuk babası olan Öksüz, İngilizce bilmektedir.

 

KAYNAKÇA:

https://www.akedasdagitim.com.tr/Yonetim_Kurulu

https://www.capital.com.tr/ceo-life/ceo-life-haberleri/dogada-cok-huzurluyum

https://kipas.com.tr/tr-TR/tarihce/http://kipasnet/EBultenler/Kipaş’tan%2017%20Kasım%20Sayısı.pdfhttp://kipasnet/EBultenler/Kipaş%20Ağustos%20Sayısı.pdf

https://kipas.com.tr/tr-TR/icci-2013-enerji-oscar-odulleri-sahiple-rini-buldu/https://kipas.com.tr/tr-TR/en-hizli-bu-yuyen-sirket-kahramanmarastan/

Yorumlar

Yorum yapmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kenar Çubuğu